lexber
  • lexber
(FAN+MEDAL) If i have $600 to spend on food and a pound of hamburgers is $3 and a pound of hotdogs is $2, how many pounds of each can I buy with my $600?
Algebra
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
120 i think
Landon34
  • Landon34
do you want a straight answer?
anonymous
  • anonymous
you would have to use a system of equations to solve this

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

lexber
  • lexber
@Landon34 yes
anonymous
  • anonymous
really it all depends on how much you want of each. If you want more hotdogs than hamburgers then you would use a different equation. But lets say that you want to spend $300 on hamburger and hotdogs. Then you would buy 100 lb. of hamburger and 150 lb. of hotdogs
anonymous
  • anonymous
I do understand that this is a math problem! I just was going out of context. lol
anonymous
  • anonymous
if 3x2=6 then u divide 6/600 and u get 100
anonymous
  • anonymous
😜

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.